آهنگ های بابک جهان بخش
عکس ماشين , دختران ۱۴ ساله , ﻋﻜﺲ ﺗﺎﻳﻠﻨﺪ , دانلود آهنگ واویلا شهرام شب پره , فیلم ماشین ایرانی , عکس زن خیلی بی حجاب , عکس های گل , دانلودآهنگ ایده آل بابک جهانبخش , ژاکت دخترانه , منزل عروس در دبی 
آخرين مطالب
لینک های مفید

|
|


رهاسازی آب سدها , دریاچه ارومیه

ساخت 40 سد در دریاچه ارومیه متوقف شد/ مقامات محلی: مخالفیم!

معاون وزیر نیرو با اعلام متوقف شدن مطالعه و ساخت 40 سد جدید در حوضه دریاچه ارومیه گفت: با وجود مخالفت مقام های محلی، مردم و نمایندگان مجلس؛ تصمیم گیری نهایی در اینباره با دولت است.

علیرضا دائمی با بیان اینکه دریاچه ارومیه اکنون با شرایط بسیار سختی مواجه است، اما این مشکل را در کل پهنه سرزمین خود داریم گفت: کشور ما در کمربند خشک جهان قرار دارد و در کل کشور با کمبود آب مواجه هستیم.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو از توقف مطالعه و ساخت 40 سد جدید در حوضه دریاچه ارومیه خبر داد. دائمی افزود: در این حوضه 57 سد داریم که شماری از آنها در حال بهره برداری است اما مطالعه و ادامه ساخت 40 سد را متوقف کرده ایم، هرچند که مقام های محلی، مردم و نمایندگان مجلس موافق این تصمیم نیستند، اما فعلا دستور توقف صادر شده و تصمیم نهایی بر عهده دولت است.

وجود 296 محدوده با تنش آبی شدید
وی افزود: مشکل دریاچه ارومیه در سایر بخش های کشور هم وجود دارد با این تفاوت که حوضه دریاچه ارومیه حوضه بسته ای است و آثارش خیلی سریع خود را نشان می دهد. دائمی با بیان اینکه اکنون کشور با تنش آبی وسیع مواجه است گفت: شرایط به گونه ای است که از 609 محدوده مطالعاتی در کشور، 296 محدوده با تنش شدید آبی مواجه است.

دائمی با بیان اینکه دولت در جایگاه خودش وظیفه دارد سیاست ها، نظام ها، آئین نامه ها و قوانینی که لازم است را ارائه کند بیان داشت: نزدیک به 6 میلیون نفر در حوضه دریاچه ارومیه از آب استفاده می کنند و بدون کمک این مردم که بخش عمده ای از آنان کشاورز هستند، نتیجه ای حاصل نخواهد شد.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در زمان حاضر نزدیک به 4.5 میلیارد مترمکعب آب در حوضه دریاچه ارومیه مصرف می شود گفت: این مصرف باید کاهش پیدا کند و در غیر اینصورت نباید خیلی به بازگشت دریاچه به شرایط گذشته فکر کنیم و این احتمال را باید بدهیم که بخشی از دریاچه خشک باقی بماند.

انتقال آب ارس کافی نیست
به گفته وی، اگر قرار باشد کل دریاچه حفظ شود باید اقدامات اساسی در حوضه انجام شود. معاون ویر نیرو با تاکید بر اینکه موضوع انتقال آب نیز یکی از راهکارهای نجات دریاچه ارومیه است گفت: انتقال آب از ارس با توجه به پروتکل هایی که بین کشورهای همسایه و ایران وجود دارد یکی از راهکارهاست، اما حجم آب رود ارس کفایت لازم برای حل مشکل دریاچه ارومیه به تنهایی را ندارد، برخی از طرح هایی که اکنون نیز مطرح است صرفا برای تامین آب شرب، صنایع و کشاورزی صنعتی منطقه است.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: اگر بخواهیم مدیریت به هم پیوسته منابع آب را در حوضه دریاچه اعمال کنیم، بیش از اینکه به اعتبار نیاز داشته باشیم به مدیریت نیاز داریم، اما طبیعتا دولت پس از پایان مهلت دوماهه کارگروه دریاچه ارومیه برنامه مالی و زمانی را هم راستای برنامه مدیریتی ارائه خواهد کرد.

احتمال رهاسازی 1.7میلیاردمترمکعب آب سدها
به گفته دائمی، سدهایی که در حوضه دریاچه ارومیه وجود دارد در حدود 1.7 میلیارد مترمکعب ظرفیت ذخیره سازی دارند، بخشی از سدها نیز در حال ساخت هستند و بخشی نیز در حد مطالعه اند، تصمیم فعلی این است که ساخت و مطالعه سدهای جدید متوقف شود اما در مورد سدهای در حال بهره برداری امکان رهاسازی آب را داریم که در این صورت پیش از اجرای این تصمیم باید اعلام کنیم که به طور مثال امسال برای صد هزار هکتار از زمین های کشاورزی امکان تامین آب نخواهیم داشت.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: به طور تقریبی هر 1.5 هکتار زمین کشاورزی هزینه های یک خانواده کشاورز را تامین می کند و به طور مثال در صورتی که تامین آب 100 هزار هکتار زمین کشاورزی انجام نشود، 75 هزار خانواده دچار مشکل می شوند که این چالش ها را باید در هم اندیشی ها حل کرد./مهر

[ ] [ ] [ vt2012 ]
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ

.: :.

آرشيو مطالب
لینک های مفید

|
امکانات وب